"Małżeństwo silne Bogiem"
Poniedziałek, 6 Października 2014

We wrześniu w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie odbyły się weekendowe rekolekcje z ojcem Ksawerym Knotzem: „Akt małżeński - szansa spotkania z Bogiem i współmałżonkiem.”

Potrzeba zorganizowania rekolekcji była podyktowana przeświadczeniem, że podczas rekolekcji parafialnych, tak naprawdę, nie ma nauk kierowanych do małżonków a jedynie do „ojców” i  „matek”. Pomysłodawcą zaproszenia ojca K. Knotza  była wspólnota Domowego Kościoła i dzięki akceptacji projektu przez  Księdza Prałata Henryka Ambroziaka, miejscowego Proboszcza, zamiar wdrożono w czyn. Pojawiły się wątpliwości co do podźwignięcia trudu zorganizowania rekolekcji ,ale zawierzenie Bogu i wspólna modlitwa za uczestników, ojca rekolekcjonistę i obfite owoce przyszłych rekolekcji sprawiły, że przygotowania nabierały rozpędu. Pan Bóg otwierał serca życzliwym ludziom bez których nie udałoby się zorganizować rekolekcji. Pani Ewa Juszczuk -Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych użyczyła szkolnych pomieszczeń a młodzież pod kierunkiem nauczycieli wyraziła chęć pomocy w przygotowaniach i w opiece nad dziećmi uczestników podczas konferencji. Zainteresowanie rekolekcjami  było bardzo duże, ostatecznie w wzięły w nich udział 32 małżeństwa z całej Polski reprezentujące różny staż w małżeństwie i różny bagaż życiowych doświadczeń.

Rekolekcje trwały od piątkowego do niedzielnego popołudnia odbywały się w konwencji konferencji prowadzonych przez  ojca Knotza i następujących po nich spotkań w grupach Był czas na wspólną sobotnią i niedzielną Mszę Świętą w Kościele Parafialnym  oraz na spotkania przy kawie. Tematy poruszane przez ojca Knotza dotyczyły m.in. celebracji aktu małżeńskiego, dojrzewania do czystości, czasu płodnego i niepłodnego i jego trudności, podejścia do grzechów seksualnych. Rekolekcjonista w bardzo przystępny sposób wyjaśniał co ma wpływ na wzajemne relacje małżonków, jak łatwiej siebie rozumieć, radzić sobie w problemach,  akceptować siebie i, że trzeba zapraszać Pana Boga by był z małżonkami obecny w zwykłych, nawet przyziemnych sprawach Uczestnicy rekolekcji mogli sobie w pełni uświadomić, że małżonkowie  stanowią  jedność w swojej różności. Największą ciekawość wzbudzało co ojciec Knotz będzie miał do powiedzenia na temat seksu.

Okazało się że można o tym mówić w prosty, zrozumiały sposób bez zbędnego trywializowawania  i demonizowania problemu i że akt płciowy jest dla małżonków darem od Boga. Nie zabrakło pytań do ojca rekolekcjonisty, Wysłuchanie konferencji i późniejsze dzielenie się doświadczeniami życiowym i przemyśleniami w kontekście tego o czym mówił rekolekcjonista pozwoliło uczestnikom inaczej spojrzeć na sakrament małżeństwa i współmałżonka. Można to wywnioskować z cytowanych poniżej fragmentów świadectw nadesłanych przez uczestników rekolekcji:

„…Warto było posłuchać bardzo wartościowych konferencji głoszonych przez o. Knotza – wiele poruszanych kwestii było nam bardzo bliskich z małżeńskiego doświadczenia, a z innymi pewnie będziemy musieli zmierzyć się w przyszłości. Kwestie aktu seksualnego o. Knotz omawiał bez skrępowania, z jakim spotykaliśmy się w trakcie bardzo nielicznych rozmów na ten temat z naszymi rodzicami. Uświadomiliśmy sobie, że seks nadal jest tematem tabu w wielu domach, co niestety często bywa przyczyną wielu problemów w rodzinach.
O. Knotz posiada olbrzymi dar słuchania i mówienia bez zbędnego teoretyzowania. W trakcie konferencji pokazał, że każdy z nas może być w innym miejscu w drodze do zbawienia, że każdy zmierza do niego w innym tempie a zbyt duże dążenie do świętości jednego ze współmałżonków, może być poważną próbą dla małżeństwa i zagrożeniem dla wiary. O. Knotz oddemonizował seks - uświadomił nam, że seks to nie grzech i źródło umartwienia, ale że może być czymś dobrym, danym ludziom przez Boga.
Rekolekcje stworzyły doskonałe warunki do szczególnej troski o nasze małżeństwo…Rozmawialiśmy na tematy, które były wcześniej dla nas trudne, bo wymagały szczególnej szczerości. Niejednokrotnie przekonaliśmy się, że nie do końca wiemy co czuje małżonek, pomimo, iż tak nam się wydawało. Doceniliśmy wartość szczerej rozmowy i słuchania tego co chcemy sobie powiedzieć. Rekolekcje to był faktyczny czas dla nas – czas na to, żeby przypomnieć sobie początki naszej miłości”.

„Dziękujemy bardzo za przeżyte rekolekcje. Myślę, że warto organizować takie dni skupienia dla małżonków. Jest to czas potrzebny, aby małżonkowie wsłuchiwali się w siebie i  rozmawiali, o tym co w   ich życiu  jest ważne . Dobrze kiedy oboje modlą się, rozmawiają i mówią o tym co  czują, czego oczekują od siebie. Tak często mówimy, mówimy, a  tak mało rozmawiamy, tj. słuchamy innych”.

„…Dobrze było uporządkować sobie to co już wiedzieliśmy i po raz kolejny uświadomić, że tak jak we wszystkich dziedzinach życia tak i w naszej seksualności mamy kierować się miłością, a wtedy będziemy wiedzieć co jest dobre, a co złe”.

Jakże byłoby prościej iść przez  życie obojgu małżonkom ,pokonywać problemy ,uniknąć frustracji i mieć większe rozeznanie gdzie tkwi granica między grzechem związanym z seksualnością człowieka gdyby mieli możliwość uczestnictwa w podobnych rekolekcjach krótko po zawarciu sakramentu małżeństwa.

Marek Bejnar