Rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne!
Czwartek, 28 Marca 2013

W dniu dzisiejszym, Mszą Świętą o godzinie 18:00 rozpoczynamy święte Triduum Paschalne.

Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina Swoje Ciało i Swoją Krew, a następnie dał Apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia, Pan Jezus ustanowił dwa sakramenty święte - Kapłaństwo i Eucharystię.

Jutro o godzinie 18:00 przeżywać będziemy Misterium Męki i Śmierci Pana Jezusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy Świętych. Jest to dzień powagi, skupienia i postu, w którym szczególnie czci się drzewo krzyża. Od rana trwa adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Adoracji. Centrum tego dnia jest Liturgia Męki Pańskiej.

W Święto Wigilii Paschalnej, czyli w Wielką Sobotę tradycyjnie święci się pokarmy na stół wielkanocny. Koszyk powinien być wiklinowy lub słomiany, wyścielony serwetką i ozdobiony bielą. Powinny znajdować się w nim gałązki bukszpanu lub borówek.
W koszyczku, który przynosimy do kościoła najczęściej znajdują się:
- Chleb, który jest podstawowym pokarmem, niezbędnym do życia. Wśród chrześcijan symbolizuje Ciało Chrystusa.
- Jajka, czyli symbol odradzającego się życia i zwycięstwa nad śmiercią.
- Sól, jako życiodajny minerał, który dawniej posiadał moc odstraszania wszelkiego zła.
- Wędlina, która zapewnia zdrowie, płodność, a także dostatek.
- Chrzan, podtrzymuje krzepę i siłę fizyczną.
-Ciasto, jest symbolem umiejętności i doskonałości, zazwyczaj jako popis domowych gospodyń.

O godzinie 19:00 zgromadzimy się przy ołtarzu na Liturgii Wigilii Paschalnej.

W niedzielę o godzinie 6:00 modlić się będziemy na Mszy Świętej rezurekcyjnej. Rozpocznie ją uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem, która jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.