Lipno - kartki z dziejów: Proboszczowie i administratorzy parafii WNMP w Lipnie
Niedziela, 22 Czerwca 2014

Wielki jubileusz erygowania miasta skłania do podsumowań, przypominania wiekowej historii naszej małej ojczyzny. Próbą przybliżenia miejscowych osobistości stanowi książka pt. „Proboszczowie i administratorzy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie” , której autorami są: Ks. Mariusz Budkiewicz oraz ks. Szymon Grzywiński. Traktuje ona o osobach duchownych, którzy byli związani na przestrzeni dziejów z naszym miastem. Jest jednocześnie drugą częścią opracowania monograficznego tych samych autorów Lipno – kartki z dziejów (cz.1 „Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”), wydanego u schyłku 2013 r.

Historia każdej parafii jest w dużej mierze biografią jej duszpasterzy. Zawsze trudno jest ocenić dokonania na polu duszpasterskim, kulturowym czy gospodarczym każdego z nich. Jak dalej czytamy we wstępie do opracowania: Każdy z nich żył w innych czasach, każdy był na swój sposób inny, bo był dzieckiem swojej epoki – i był „dostosowany” do czasów, w których przyszło mu żyć.

Od zamierzchłych czasów średniowiecza, aż do dzisiaj rozpoczyna się wspaniała, literacka przygoda z duszpasterzami, którzy dorzucali swoją cegiełkę do ugruntowania Królestwa Bożego wraz z gronem Parafian, którzy nigdy nie szczędzili sił i serc, aby kształtować oblicze naszej parafii.

Nie można zapomnieć także i o tych kapłanach, którzy za wierność Bogu i Ojczyźnie przebywali w więzieniach. Byli to m.in.: ks. Maciej Smoleński, ks. Juliusz Smoleński, ks. Antoni Sołtysiak, ks. Franciszek Jabłoński, ks. Bolesław Stalkowski. Ale i również o tych, którzy zostali zamordowani w obozach zagłady: ks. Jan Ryglewicz i wikariusze lipnowscy: ks. Stanisław Szczepanowski, ks. Michał Sadowski, ks. Bolesław Pacześ, ks. Włodzimierz Kuzio. Jeden z nich - bł. ks. Edward Grzymała - został wyniesiony na ołtarze. Właśnie jego postaci poświęcony jest jeden z aneksów, z którego dowiadujemy się, jak niezwykłym duszpasterzem był bł. ks. Edward. Gdy przyszło po niego gestapo, powiedział do sióstr zakonnych, u których mieszkał „Wola Boska” i dał się aresztować. A współwięźniom w obozie w Dachau powtarzał: „Taka jest wola Boża”, Bogu dziękował nawet za to, że przebywa w obozie. W jednym z listów obozowych pisał: „Jestem wdzięczny mojemu Zbawcy za te wszystkie łaski, które On mi dał. Teraz nadszedł czas, abym i ja w zamian za to coś mu podarował”.

Kolejne aneksy traktują o dokonaniach sióstr zakonnych posługujących w Lipnie. A były to: Siostry Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi oraz Siostry Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa – Pasjonistki.

Nie sposób w tak krótkim artykule choćby nadmienić wszystkie treści zawarte w omawianej książce. Po prostu trzeba ją przeczytać. Niewybaczalne byłoby nie zgłębienie historii Lipna w tak dziejowym momencie, jakim są 665 urodziny naszego miasta. To wspaniały prezent urodzinowy dla społeczności Lipna i okolic, i obowiązkowo musi znaleźć się w kanonie „lokalnych lektur obowiązkowych”. Spróbujmy zainteresować tym opracowaniem także młodzież szkolną, na której barkach już w niedalekiej przyszłości, spoczywać będzie ciężar przekazywania historii przyszłym pokoleniom.

Książkę pt. „Proboszczowie i administratorzy parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie”, a także wcześniej wydaną monografię pt. „Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny” można nabyć przed kościołem po każdej Mszy św. oraz w kancelarii parafialnej.