Msze Święte w dni powszednie:
6:30 (z wyjątkiem wakacji), 7:00 i 18:00.
Msze Święte w niedziele i święta:
7:00, 8:30, 10:00, 11:30, 15:00 (z wyjątkiem wakacji), i 18:00.
Msze Święte w szpitalu:
Sobota 16:00, Niedziela 7:00
Nabożeństwo do Świętego Antoniego:
Wtorek 17:50
Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy:
Środa 17:30
Nabożeństwo do Świętego Jana Pawła II:
Czwartek 17:45
Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego:
Piątek 17:30

Pierwsza monografia kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Czwartek, 26 Grudnia 2013

W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata minęły dwa lata odkąd wydajemy nasz tygodnik parafialny „Antoni”. Zaczęło się 20 listopada 2011 r. od preambuły z modlitwą ułożoną przez biskupa Romana Andrzejewskiego: „Daj mi siłę, Boże, bym karmił Twój Lud słowem i chlebem, bronił go przed złem i prowadził drogą pokoju”.

W pierwszym numerze określono cel pisma: „przybliżenie dziejów parafii, jej świątyń, miejscowości, związanych z nią osób, a nade wszystko poniesienie Ewangelii do naszych domów”.

Wspomniany bp Andrzejewski potrafił obiektywnie patrzeć na to wszystko, co się zmienia, badając historię małych ojczyzn. Patrząc historycznie, dogłębniej widział i rozumiał problemy współczesności. Sam mawiał: „Wędrując po diecezji, czytam przesłanie, jakie idzie do mnie z dziejów parafii i świątyń, z ich wystroju i otoczenia, z obrazów i krzyży przydrożnych, z mogił i nagrobków, z ksiąg parafialnych, z barwnej mowy ludzi, z ich oczu”.

Mówiąc o współczesności sięgał do historii, pokazując cały szereg wydarzeń tworzących dzisiejszą rzeczywistość. Zanim przybył do którejś z parafii najpierw z wszelkich dostępnych ksiąg, studiował jej dzieje.

Narzuca się sławny cytat z mowy Cycerona: „Jakże wiele przykładów zawierają książki, wypowiedzi filozofów, wreszcie cała przeszłość!  Wszystko to pozostałoby w mroku, gdyby nie wzeszło światło literatury”.

Zebrane podczas redagowania tygodnika „Antoni” źródła, posłużyły do opracowania pierwszej, samoistnej monografii kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której autorami są: Ks. Mariusz Budkiewicz i ks. Szymon Grzywiński. Publikacja, która ukazała się 10 listopada br., liczy 100 stron, zawiera dzieje naszej świątyni i jej zabytkowego wyposażenia. 

Książka jest pierwszą monografią kościoła Wniebowzięcia NMP w Lipnie: wcześniej ukazał się jedynie artykuł autorstwa ks. Macieja Smoleńskiego w 1860 r., próbujący całościowo ująć dzieje tej wyjątkowej świątyni.

Błogosławiony Jan Paweł II nauczał: „Kościół jest miejscem pamięci i jest zarazem miejscem nadziei, wiernie przechowuje przeszłość i równocześnie stale otwiera człowieka na przyszłość, nie tylko tę doczesną, ale także tę pozagrobową. W kościołach wyznajemy wiarę w grzechów odpuszczenie, ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny. Tutaj żyjemy na co dzień w tajemnicy Świętych Obcowania, każdy bowiem kościół ma swojego patrona lub patronkę, a bardzo wiele z nich jest poświęconych Matce Bożej”.                                                               

 Ks. Mariusz Budkiewicz 

 

Książkę można nabyć po każdej Mszy św. lub w kancelarii parafii WNP w Lipnie (25 zł).

Zobacz też inne aktualności:

» Misje św. w naszej parafii
» Schola
» Spotkania biblijne dla dorosłych
» Wizyta Duszpasterska 15 - 20 stycznia 2018
» Wizyta Duszpasterska 2-5 stycznia 2018
» Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii
» Spotkanie młodzieży w Lipnie 2.12.17 r. „Piękni i czystego serca”
» Nawigacja w rodzinie - warsztaty multimedialne
» Adoracja w ostatni piątek miesiąca
» Zmiany personalne w parafii

2019 Parafia WNMP w Lipnie
ul. Piłsudskiego 1 87-600 Lipno