Ekstremalna Droga Krzyżowa w Lipnie
Sobota, 8 Kwietnia 2017

Rejon EDK Lipno powstał dzięki inicjatywie członków Domowego Kościoła i wsparciu wielu osób. Udało się spełnić standardy określone przez pomysłodawców tej inicjatywy: księdza Jacka Wiosny Stryczka i Męskiej Strony Rzeczywistości. Nasza trasa jest ogólnodostępna na stronie www.edk.org.pl. W myśl ks. Jacka Stryczka EDK jest tak zrobiona, że każdy w dowolnym czasie może ją przejść, ze strony można pobrać mapę, opis trasy czy ślad GPS oraz rozważania i wyruszyć samodzielnie na drogę krzyżową. Rejon Lipno zaproponował trasę „na wzór Ekstremalnej Drogi Krzyżowej”: 20 km łączące obie parafie lipnowskie. Nasza trasa jest możliwa do przejścia nawet dla niezaprawionych piechurów, dzięki temu daje możliwość przeżycia niestandardowej drogi krzyżowej wielu osobom. Oczywiście trzeba pamiętać o ekstremalnych atutach takiej drogi, tj. samotna wędrówka nocą w milczeniu. 20 km to dla kogoś mało dla innego dużo. Żeby przejść EDK trzeba zapoznać się z trasą, zasadami i podjąć przemyślaną decyzję. EDK jest z pewnością dla tych, którzy mają odwagę wyjść ze strefy komfortu, jak powiedział papież Franciszek „zejść z kanapy”.

Rejon powstał w tym roku, premiera trasy odbyła się 24 marca. Ku ogólnemu zaskoczeniu na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyruszyło 107 osób. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, najstarszy 71. Dla każdego była to swoista Droga Przełomu. Rozważania przygotowane przez sztab główny EDK przeprowadziły nas przez 14 stacji i były podstawą do indywidualnych przemyśleń. Uczestnicy tego wydarzenia mówią: „EDK to dla mnie 45-letni rachunek sumienia”; „Wielkie przeżycie duchowe, naprawdę warto było doznać tego”; „Dla mnie ta EDK była wielkim wyciszeniem od zgiełku tego świata, świata, który ciągle do mnie krzyczy i jednym z etapów w drodze na spotkanie z Panem, bo Bóg mówi do mnie w ciszy. Była także poszukiwaniem Światła w ciemności”; „Niesamowite doznania duchowe, Chwała Panu!”; „Dla mnie to forma pokuty, modlitwy wynagradzającej i przebłagalnej”. 107 osób które wyruszyło w Ekstremalną Drogę Krzyżową w Lipnie pokazało jak bardzo potrzeba nowych wyzwań i że pomysły ks. J. Stryczka znajdują wielu odbiorców. Dziękujemy Bogu i wszystkim, którzy przyczynili się do zarejestrowania rejonu i przygotowania trasy lipnowskiej.