Dożynki parafialne
Piątek, 11 Września 2015

Naturalną postawą chrześcijanina powinno być rozpamiętywanie i dziękowanie. Nieustanne przypominanie sobie o wspaniałych dziełach jakich Bóg dokonał w życiu człowieka i wdzięczność za wszelkie łaski, które pozwalają w pełni cieszyć się z godności dziecka Bożego. Nasza wspólnota parafialna w ostatnim czasie – 23 sierpnia – wyrażała dziękczynienie za pomyślne zakończenie żniw i zebrane plony. W czasie uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył ks. proboszcz Henryk Ambroziak, mogliśmy doświadczyć czym jest trud pracy rolników, obserwując wykonane przez nich wieńce dożynkowe i wypieczone chleby. Przedstawiciele każdego z sołectw w bardzo oddany sposób zadbali o jak najlepsze przygotowanie liturgii. Włączając się aktywnie w liturgię Słowa dali tym samym świadectwo swojej wiary.

Wspólnie dzielona radość uwidoczniła się najbardziej w czasie agape – uczty miłości, podczas której wszyscy obecni w kościele łamali się chlebem. Praca na roli wymaga ciągłego wysiłku i ciężkiej, fizycznej pracy. Nie jest ona możliwa, kiedy pogoda zdecydowanie nie sprzyja. To stanowi okazję do refleksji nad tym, iż to Bóg ostatecznie jest Panem tej ziemi i to On rozdziela każdemu według potrzeb. Powierzajmy zatem w swoich modlitwach rolników nie tylko przy okazji dożynek parafialnych, ale możliwie często. Prośmy także za nas samych, aby nigdy nikomu nie zabrakło pożywienia.

kl. Adam